AKO PRIPRAVIŤ ŠTVORKOLKU NA ZIMU

Ako každý rok aj teraz je tu pred nami zima a treba sa pripraviť. Pridávam pár tipov pre tých čo budú jazdiť, ale aj pre tých čo štvorkolu chcú zazimovať.
jazda_v_zime_na_stvorkolke

JAZDA V ZIME
Ak plánujete jazdiť na štvorkolke počas chladnejších zimných mesiacov je taktiež potrebné štvorkolku pripraviť. V prípade, že bude parkovať vonku, odporúčam zakúpiť kryciu plachtu tá ju ochráni pred snehom, dažďom a pod. Je dobré tiež vymeniť oleje, filtre, skontrolovať sviečky tie prípadne vymeniť, ak sa blíži interval a nemali by sme zabudnúť aj na kontrolu baterky. Neuškodí ak pridáme do paliva aditíva, môže byť aj stabilizátor benzínu ako pri zazimovaní.
Ak ste v oblasti, kde napadne veľa snehu prechodnosť zaistíte kvalitnými pneumatikami s vyšším vzorom, snehovými pásmi alebo reťazami ktoré zabezpečia dobrú trakciu.

V zimnom období nemôžeme zabudnúť na kvalitné oblečenie a doplnky ako vyhrievane rukoväte, sedadlo, návleky atp. O tom viac v predchádzajúcom článku TU.

ZAZIMOVANIE
V prípade, že cez zimu neplánujete jazdiť ani inak využívať svoju štvorkolku je dobré ju správne uskladniť. Prvá vec je vybrať správne miesto na uskladnenie, napr. v garáži je dobré vybrať miesto kde nám nebude prekážať. Ak bude vonku je dobré vybrať miesto, kde bude pod strechou aby bola chránená pre snehom, dažďom ale aj pred slnkom.
Palivo sa odporúča dotankovať a do plnej nádrže pridať stabilizátor benzínu, aby zabránil tvorbe kondenzátu a oxidácií. Palivový systém tak ostane chránený.
Pneumatiky je dobré naplniť na prevádzkový tlak a ramená štvorkolky podložiť napr. podperami tak aby na ne nepôsobila váha stroja  a nedeformovali sa.
Batériu je potrebné napojiť na udržiavaciu nabíjačku ako napr. inteligentná nabíjačka OXFORD OXIMISER, ktorú je možné nechať stále pripojenú v sieti a na betérií. Je taktiež možnosť batériu zo štvorkolky vybrať a uskladniť ju na suchom mieste v teplote okolo 18°C. V prípade, že bude skladovaná v teplote pod 10°C je potrebné ju dobíjať raz za mesiac, inak stačí raz za 2-3 mesiace.
krycia_plachta_pre_stvorkolku